Ortadoğu’nun en büyük finans kuruluşlarından olan Kuveytli National Bank of Kuwait (NBK) ile 2012 yılında yüzde 50 ortaklığa giden Türk üretici Bavet İlaç, hisselerinin tümünü NBK’ den geri aldı.

2000 yılından bu yana hayvan ve çevre sağlığı alanlarında faaliyetlerini sürdüren Bavet İlaç, grup şirketleri olan Arion İlaç ve IPM İlaç ile birlikte büyüme ivmesini sürdürüyor. Bavet, ağırlıklı faaliyet alanı olan veteriner ilaçları dağıtımıyla birlikte tamamlayıcı besi katkısı ürünleri ve çevre sağlığı ilaçlarını kapsayan ürün portföyüyle veteriner hekimlere, hayvan yetiştiricilerine ve yerel yönetimlere hizmet vermektedir. Sahip olduğu 201 ilaç ruhsatı ile hayvan ve çevre sağlığı alanlarında yaygın bir ürün gamına sahip olan Bavet İlaç, grup şirketlerinden olan sektöründe ilk GMP onaylı üretim tesisine sahip ve hali hazırda sektörün %25 lik üretim ihtiyacını karşılayan Arion İlaç ile Mart 2017’den bu yana AR-GE Merkezi ünvanı alan ilk ve tek hayvan sağlığı ilaçları üreticisidir.

Bavet, 2000’li yılların başında Türkiye’ye ilk gelen körfez yatırımcılarından ve Ortadoğu’nun en büyük finans kuruluşlarından olan Kuveytli National Bank of Kuwait’in (NBK) aynı dönemde dikkatini çekmiş ve 2012 yılında yüzde 50 oranında NBK- Bavet ortaklığı başlamıştı. Pek çok ülkede yatırımları olan ve Türkiye’de de önemli varlıklara sahip olan NBK’in Bavet ile yaptığı ortaklık, her iki tarafın da karşılıklı know-how aktarımıyla faaliyet alanlarında genişlemelerine katkı sağladı.

Hayvan ve çevre sağlığı pazarında önemli bir yere sahip olan Türk üretici Bavet İlaç, sekiz yıl aradan sonra Kuveytli NBK’in kontrol ettiği yüzde 50’lik hissesini geri alarak, yatırımlarına hız kesmeden devam ederken, bir yandan da halka arza hazırlanıyor.