VETERİNER İLAÇ SEKTÖRÜNÜN LİDER MARKALARINDAN ARION İLAÇ, BAVET İLAÇ VE IPM İLAÇ’ I BÜNYESİNDE BULUNDURAN ZEKNER HOLDİNG 2022’YE İDDİALI GİRİYOR.

Nergiz Grup Şirketleri; hayvan ve çevre sağlığı alanlarında 2000 yılından bu yana faaliyetlerini başarıyla sürdüren Bavet İlaç, Türkiye’de sektörün en büyük ilaç üreticilerinden Arion İlaç, 2014 yılında bünyeye katılan IPM İlaç, Bade Ecza Deposu, Sare Turizm ve MiaCasas ile birlikte büyüme ivmesini sürdürüyor. Grup şirketleri, 2021 Ekim ayından itibaren Zekner Holding çatısı altında bir araya gelmiş durumda. Sektördeki ve grup şirketlerindeki gelişmeleri Zekner Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Mine Nergiz Kent ile konuştuk.

Bavet İlaç’ın tarihçesini, 20 yılı aşkın deneyimini ve sektördeki mevcut faaliyetlerini okuyucularımız için biraz dinleyebilir miyiz?

Bildiğiniz gibi sektörün güçlü ve köklü markalarından Bavet İlaç firmamız, Ortadoğu’nun en büyük finans kuruluşlarından olan Kuveytli National Bank of Kuwait (NBK) ile 2012 yılında yüzde 50 ortaklığa gitme kararı almıştı. Büyüme sürecimize, hisselerin tümünü NBK’den geri almakla başladık.

2000 yılından bu yana hayvan ve çevre sağlığı alanlarında faaliyetlerini sürdüren Bavet İlaç, grup şirketleri olan Arion İlaç ve IPM İlaç ile birlikte büyüme ivmesini sürdürüyor. Bavet, ağırlıklı faaliyet alanı olan veteriner ilaçları dağıtımıyla birlikte tamamlayıcı yem katkısı ürünleri ve çevre sağlığı ilaçlarını kapsayan ürün portföyüyle veteriner hekimlere, hayvan yetiştiricilerine ve yerel yönetimlere hizmet veriyor. 

Bavet İlaç olarak, 201 ilaç ruhsatı ile hayvan ve çevre sağlığı alanlarında yaygın bir ürün gamına sahibiz. Grup şirketlerimizden, sektöründe ilk GMP onaylı üretim tesisine sahip ve hali hazırda sektörün %25’lik üretim ihtiyacını karşılayan Arion İlaç ile de Mart 2017’den bu yana Ar-Ge Merkezi unvanı alan ilk ve tek hayvan sağlığı ilaçları üreticisiyiz.

Ortadogunun En Büyüğü Olacağız

En büyük ilaç üreticilerinden Arion İlaç hakkında bilgi alabilir miyiz?

 2012 yılından bu yana İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesinde, toplamda  12 bin metrekarelik tesislerinde faaliyetlerine devam eden Arion İlaç firmamız kurulduğu günden bugüne, yerli ve uluslararası önemli firmalara fason üretim ve laboratuvar hizmetleri vermekte, üretimini yaptığı geniş ürün gamında farklı formlar dahilinde hayvan sağlığı ürünleri ile veteriner hekimlere

ve ülkemiz hayvancılık sektörüne katkı sağlıyor. Bu anlamda grup şirketlerimiz ve meslektaşlarımız için üretim yapan Arion İlaç, 259 ilaç ruhsatıyla sektöründe lider konumda yer almaktadır.

Arion İlaç, “Veteriner İlaçları” üretimi alanında T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onaylı ilk Ar-Ge Merkezine sahip kurumdur. Bunun yanında da seçkin üniversitelerimizle beraber ortak projeler yapmakta ve bugüne kadar sektöre çok sayıda yeni ürün kazandırmaktadır.

2022 yılı hedefleriniz nelerdir? 

2022 yılına büyük bir iddia ile giriyoruz. Sektör verilerine baktığımızda, sahada tüketicileriyle buluşan markalarımız sayesinde, Türkiye pazarında iddialı bir paya sahibiz. Ve elbette, yeni yıla da hedef büyüterek giriyoruz. Önceliğimiz, çözüm ortaklarımızla birlikte var olan pazarımızı korumak ve Ar-Ge gücümüz ile yakalamış olduğumuz kalitemiz sayesinde oluşan yurtiçi satışlarımızı ve ihracatımızı arttırmak. Bu nedenle, ikinci bir entegre üretim tesisimizi 2022 yılında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. 

Halihazırda ciddi ihracat hamleleriniz bulunuyor. Bu konudaki uzun ve kısa vade hedefleriniz nelerdir? 

2018 yılında Suudi Arabistan yetkili kurumlarınca yapılan denetimle SFDA belgesini aldık ve Ortadoğu pazarında da iddialı bir konuma geldik. Yeni üretim tesisimiz faaliyete geçtiğinde bu bölgenin en büyük veteriner ilaç üreticisi olmamamız için bir neden yok. 

Kısa vadede bu bölgede elde ettiğimiz pazar payını ciddi ölçüde arttırmakla ilgili bir hedefimiz var. Üretimimizdeki ihracat payını arttırmak Zekner Holding olarak en önemli önceliklerimizden biri. Şu an yaklaşık 26 ülkeye ihracatımız var ve hedefimiz bu sayıyı en kısa sürede 40’a çıkarmak.Ürün kalitemizin yanında  nitelikli profesyonellerden oluşan dinamik kadromuz ve sahadaki esnek yapımız en güçlü özelliğimiz. Belli aralıklarla, Türkiye’deki ve yurt dışındaki ilgili bakanlıklar ve fason üretim yaptığımız çok uluslu kurumlar tarafından denetlendiğimiz için multidisipliner bir çalışma metoduna sahibiz. 

Bu yüzden Türkiye pazarındaki konumumuzu, başlangıçta Ortadoğu, ardından da Avrupa’da yakalamak bizler için ulaşılmaz bir hedef değil. Altyapımız Avrupa GMP’si için de hazır.


Ortadoğu' nun En Büyüğü Olacağız

Gelelim Zekner Holding’e… Büyük başarıların mimarı Zekeriya Nergiz’den bahsetmeden olmaz… 

Kurucumuz Zekeriya Nergiz, Türkiye veteriner ilaç sektöründe herkes tarafından tanınan bir insan. Vizyonu ve hedefleriyle sektöre kazandırdıkları yadsınamaz. Zekeriya Bey, 22 yıl önce kurduğu Bavet İlaç ile çok uluslu kurumların hakimiyetini ortadan kaldıran, yüzde 100 yerli sermaye ile büyük başarılara imza atan, pazarda öncü ve gurur duyulan markaların mimarı. 

Grup şirketlerimiz Bavet İlaç ve IPM, pazarlama/satış tarzları, fayda ve müşteri odaklı felsefeleriyle Zekeriya Nergiz ekolüyle ortaya konulmuş en güçlü markalarımızdır. Onların yanında yine Zekeriya Bey’in kurduğu üretim firmamız Arion İlaç, yalnızca kendi şirketlerimiz için değil,

sektördeki dünya devleriyle de çalışan bir organizasyon olma özelliği taşımaktadır. Ve tabi, Bade Ecza Deposu, Sare Turizm, MiaCasas’ı söylemeden geçmemek gerek… 

2022 yılına farklı bir vizyon ve çok daha büyük hedeflerle gireceğimizi söylemiştim. Bunlardan biri de, grup şirketlerimizin tek bir çatı altında toplanması elbette. Yönetim Kurulu Başkanımız ve babamız Zekeriya Nergiz’in adından esinlenerek ismini verdiğimiz Zekner Holding, 2021 yılı Ekim ayında doğdu. İlk lansman toplantımızı da yaklaşık 50 kişilik saha ekibimizle gerçekleştirdiğimiz geleneksel yıl sonu toplantımızda gerçekleştirdik. 

Deneyimli ve dinamik insan kaynağımız ve güçlü markalarımızdan aldığımız güçle 2022 yılında çok daha büyük hedefler bizleri bekliyor. Bir dünya markası olma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Yeni pazarlara ulaşma, pazardaki mevcut kalite algısını geliştirme ve krizleri fırsata çevirme becerisine sahip genç bir ekiple 2022 yılı bizim yılımız olacak!