ZEKNER HOLDİNG TÜRKİYE’NİN BİRÇOK FARKLI BÖLGESİNDE BAŞLATTIĞI ÇİFTLİK HEKİMLERINE EĞİTİM DESTEĞİ ÇATISI ALTINDA, ÜLKEMIZDE HAYVAN SAĞLIĞI SORUNLARINI BİLİM İNSANLARI ÖNCÜLÜĞÜNDE EN AZA İNDİRMEK İSTİYOR.

Bavet, IPM ve Arion markalarının çatısını oluşturan Zekner Holding, 2022’nin 2. yarısından itibaren başlattığı “İşletmelere Bilimsel Destek” projesiyle Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan hayvancılık işletmelerinde veteriner hekimlerin görüşlerini önceliğine aldı. Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Prof. Dr. İsmet Türkmen, Prof. Dr. Sezgin Şentürk ve Prof. Dr. Levent Aydın öncülüğünde yürütülen projede özellikle buzağı sağlığı, beslenme hastalıkları ve sinek mücadelesi ön plandaydı. Zekner Holding Ürün Yöneticisi Vet. Hekim Gökhan Gürakan ile birlikte, Trakya Bölgesi Bavet İlaç Temsilcisi Vet. Hekim Nejat Çiftçi, Marmara Bölgesi Bavet İlaç Temsilcisi Mustafa Gündoğan, Ege Bölgesi Bavet İlaç Temsilcisi Vet. Hekim Erhan Kaya’nın da eşlik ettiği ziyaretlerde, ürünler ya da markayla ilgili sunumların ve tanıtımların olmaması projenin hedefine ulaşmasında önemli bir etkendi.

İşletmelere teknik desteğimiz artarak devam edecek

“Güçlü saha kadromuzla, Türkiye’nin en doğusundan en batısına kadar veteriner hekimlerimizin çözüm ortaklığında en önemli partnerlerinden birisiyiz.”

Zekner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sabri Oskay Kent, gerçekleştirdikleri eğitim projesi için Türkiye’nin alanında uzman akademisyenleri ile profesyonel işletmelere hayvan sağlığı konusunda destek olmanın öncelikleri olduğunu belirtiyor. Gerçekleştirdiğiniz projede, Zekner Holding’in hedeflediği nokta neresi? Bildiğiniz üzere Zekner Holding bir çatı kuruluş… Veteriner hekimlerimizin çok yakından bildiği Bavet, IPM ve Arion markalarımızın çatısını oluşturuyor. Yıllardır süregelen bilgi birikimi, ürün kalitesi ve veteriner hekimlerimizin markalarımıza duyduğu güvenle hızla büyümeye devam ediyoruz.

Güçlü saha kadromuzla Türkiye’nin en doğusundan en batısına kadar veteriner hekimlerimizin çözüm ortaklığında en önemli partnerlerinden birisi olmak değişmezimizdir. Bunun yanı sıra profesyonel hayvancılık işletmelerinin sürdürülebilirliğinin, ülke hayvancılığının gelişimi için öneminin farkındayız. Zekner Holding olarak gerçekleştirdiğimiz eğitim projesinde Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan işletmelerimize danışman akademisyenlerimizle birlikte ziyaretler gerçekleştirdik. Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden öğretim üyeleri Prof. Dr. İsmet Türkmen, Prof. Dr. Sezgin Şentürk ve Prof. Dr. Levent Aydın eşliğinde gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde hayvancılığın önemli sorunlarından olan sağlık, besleme ve sinek mücadelesi konusunda veteriner hekimlerimizin sorularını yanıtladık. Proje sırasında gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde hiçbir şekilde ticari ürün tanıtımı ve reklamı yapmadık. Amacımız veteriner hekimlerimizin deneyimlerini işletmelerinde dinleyerek, akademisyenlerimiz ile fikir alışverişi sağlamaktı. Proje süresince amacımıza ulaştığımızı söylemeliyim.

Zekner Holding olarak kısa ve uzun vadede yeni projeleriniz olacak mı?

Zekner Holding olarak kalite anlayışımızla inovatif hareket etme gücümüzü birleştirerek veteriner hekimlerimizin en güçlü çözüm ortağı olmak öncelikli hedefimizdir. Bavet, IPM ve Arion çatısı altındaki ürünlerimizle hayvan sağlığının ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarımız devam edecek. Eğitim turlarımıza ara vermeyi düşünmüyoruz. Alanında uzman akademisyenlerimizle birlikte veteriner hekimlerimizin talebinin olduğu yerde çözüm ortaklığı için var olacağımızı söyleyebilirim.

Vet. Hekim Dr. Melih Ertürk
Uluova Çiftliği

Vet. Hekim Mehmet Dursun
Uluova Çiftliği

Vet. Hekim Erkan Bıçaklar
Uluova Çiftliği

Buzağı kayıpları ülke hayvancılığının her zaman gündeminde olmalıdır

“Profesyonel işletmelerde veteriner hekimlerin inisiyatifleri ne kadar artırılırsa, işletme sürdürülebilirliğinde de o kadar önemli bir kazanım olacaktır.”

Çiftlik ziyaretlerinde, ülkemizdeki en önemli ve güncel hayvan sağlığı konularından biri olarak karşımıza çıkan buzağı sağlığı konularının işletmelerde gündemde tutulması gerektiğini belirten Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezgin Şentürk, gözden kaçan küçük bir detayın bile işletmenin geleceği için önemli olduğunu söyledi. BRD (Sığır solunum sistemi hastalıkları) konusunun da güncelliğini koruduğunu ekleyen Şentürk, mevsim geçişlerine dikkat çekti.

“Proje çerçevesinde özellikle BRD konusu gündemdeydi. Bunun yanı sıra yıllardan beri süregelen Cryptosporidiosis’in ülke genelinde güncelliğini koruması ziyaretler sırasında üzerinde durduğumuz konuların başındaydı. Görüşlerimize başvurulan konular arasında bu iki konunun daha çok öne çıktığını söyleyebilirim. Diğer tarafta devam eden besleme konuları, özellikle karaciğer yağlanması ile ilgili aldığımız sorularda birçok hekimimiz tarafından gündeme getirildi. Besleme şekli ve karaciğer yağlanmasının yarattığı komplikasyonlarda deplasman ve metritisle karşılaşılabileceği konusunda hekimlerimizle fikir alışverişinde bulunduk. Profesyonel işletmelerde veteriner hekimlerin inisiyatifleri ne kadar artırılırsa işletme sürdürülebilirliğinde o kadar önemli bir kazanım olacaktır. Ziyarette bulunduğumuz işletmelerde fiziki koşulların iyi olduğunu ve özellikle buzağı beslemesine titizlikle önem verildiğini görmekten memnuniyet duyduk. Bu işletmelerin ülke genelindeki küçük işletmelere de örnek olmasını umuyorum.”

Vet. Hekim Emrah Erbay
Süt Kardeşler İşletme Genel Müdürü

Süt Kardeşler Çiftliği veteriner hekimleri akademisyenler ile bir araya geldiler.

Ele aldığımız konuların başında buzağı bakım ve beslemesi geliyor

“Proje kapsamında çiftlik hekimlerimizle fikir alışverişinde bulunduğumuz konuların başında buzağıların bakım ve beslemesi vardı.”

Projenin önemli isimlerinden biri olan Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Türkmen, buzağıları yaşatabilmeyi başarırsak hayvan ithalatına gerek duymayacağımızı belirtti.

“Zekner Holding’in başlattığı bu önemli projede iki akademisyen meslektaşımla birlikteydik. Sağlık tarafında Prof. Dr. Sezgin Şentürk, parazit tarafında Prof. Dr. Levent Aydın ve besleme tarafında ise benim yer aldığım,

işletme hekimlerimiz için verimli olduğunu düşündüğüm ziyaretler gerçekleştirdik. Proje kapsamında ziyaretlerimiz boyunca çiftlik hekimlerimizle en çok masaya yatırdığımız konuların başında buzağıların bakım ve beslemesi geliyor. Bunun yanı sıra çiftliklerin sinek mücadelesinin buzağı sağlığında önemli bir yer teşkil ettiğini gördüm. Buzağılar dünyaya yeni gelen canlılar olduğu için bağışıklık sistemleri düşük oluyor; düşük bağışıklık da birçok hastalığa karşı savunmasız bir hayvan demek…Sanırım üçümüzün de proje sırasında en çok üstünde durduğumuz konular buzağı sağlığı, bakım, besleme ve sinek mücadelesi olmuştur.”

“Ülke genelinde yoncayla ilgili kalite sorunları göz ardı edilmemelidir” ”Büyük işletmelerde buzağılara yonca ve mısır silajı elbette veriliyor. Bu iki ham madde kaba yem anlamında elbette yeterlidir. Bu iki maddeyi bulduğunuz sürece başka bir kaba yem maddesine gerek olmadığını düşünüyorum. Ancak, mısır silajı için tam olarak söyleyemesem de ülkemizdeki en önemli problemlerden birisi yoncayla ilgili kalite problemleridir. Üreticilerin fiziksel veya kimyasal olarak çok kaliteli yonca ürettiğini söyleyemeyiz. Mısır silajına döndüğümüzde ise yoncada olduğu kadar kalite problemlerinin olmadığını görüyoruz. İlk silajlık mısır biçilirken tanelerinin patlatılmadığını ve ezilmediğini görüyoruz. Böyle olunca da patlatılmayan ve ezilmeyen taneler dışkıyla hayvandan atılıyor ve hayvanda enerji kaybına neden oluyor…Proje kapsamında ziyaret ettiğimiz işletmelerde ise, özellikle yonca ve mısır silajı olmak üzere yem kalitesine verilen önemi gördük. Ülkemizde, hayvan besleme ile ilgili önemli noktaların göz ardı edilmediği ve titizlikle düşünüldüğü işletmelerin var olduğunu görmek bizleri mutlu etti.”

Vet. Hekim Alim Daşkaya
Defne Tarım

Defne Tarım veteriner hekimleri akademisyenlere sorularını yönelttiler.

Sinek mücadelesi tam olarak yapılmadan hastalıklardan kurtulamayız

“Sineklerle mücadele, ülke hayvancılığında göz ardı edilmemesi gereken önemli bir noktadır.”

Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Aydın Türkiye’de işletmelerin en önemli gündemlerinden birinin sinek mücadelesi olduğunun altını çizdi ve sinek mücadelesinin kurallarına uygun yapılmazsa sürdürülebilir işletmelerden bahsetmenin zor olacağına dikkat çekti.

“Zekner Holding ile yürüttüğümüz projenin işletme sağlığı ve sürdürülebilirliği için önemli bir destek olduğunu düşünüyorum.

Sineklerle mücadele, ülke hayvancılığında göz ardı edilmemesi gereken önemli bir noktadır. Sineklerin verim kaybına yol açmasıyla birlikte, pembe göz hastalığı ve anaplazmozis vakalarının da giderek artmasına neden olduğunu görüyoruz. Sineklerin taşıyıcı olmaları özellikle buzağı ishalleri ve Cryptosporidiosis vakalarının çoğalmasında etken oluyor. Yaylıma gitmeyen hayvanlarda iç-dış parazit tedavisinin aksatılmaması gerektiğini ısrarla savunuyoruz. Diğer önemli konu da otla birlikte gelen parazit yumurtaları… Özellikle ilkbahar ve sonbaharda otlarda ilaçlama yapılması gerekiyor. Ayrıca işletmelerde koruyucu hekimliğin önemine de değinmek istiyorum. Çiftliklerde koruyucu hekimlik ve tedavi hekimliğinin kesinlikle ayrılması gerektiğini, koruyucu ve tedavi hekimliğinin farklı hekimler tarafından yürütülmesi gerektiğini düşünüyorum. Proje kapsamında ziyaretlerimiz sırasında görüştüğümüz işletmelerin bu konuya hassasiyet gösterdiğini görmekten mutluluk duyduk.”

“Küresel iklim değişikliği hayvancılığı etkileyecek…”
“Başta sıcak stresi olmak üzere birçok konuya etki edecek olan küresel iklim değişikliği sadece ülkemizin değil tüm dünyanın bir sorunu haline geldi. Yeni dünyada süregelen yönetim şekillerinin yerine, değişken koşullarda sürdürülebilir hayvancılık yönetimine geçiş yapılması gerektiğine inanıyorum.

Dikkat çekmek istediğim diğer bir konuda görüşüm ise Jersey gibi daha çok engebeli araziyi seven ırkların Türkiye’nin özellikle Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde daha verimli olacağı yönündedir. Jersey ırklarının sütü yağlıdır ve gerçekten verimi yüksek ineklerdir. Jerseylerin serbest otlama alanlarının yaratılması gerekmektedir. İşletmeler, özellikle damızlık seçerken bölgesel konumlarını da göz önünde bulundurmayı unutmamalıdır. “■

Vet. Hekim Hakan Duman
Dünya Hayvancılık

Dünya Hayvancılık veteriner hekimleri, akademisyenlerin görüşlerini aldılar.